تاریخچه ی روز ولنتاین

 تاریخچه ی روز ولنتاین

هر سال روز ۱۴ فوریه (۲۵ بهمن ماه) در اغلب کشورها، به اسم ولنتاین قدیس، بین عشاق شکلات، گل و هدیه ولنتاین رد و بدل می شود. ولی ولنتاین قدیست کیست؟ نوشته ی کوتاه زیر رو بخونید که با تاریخچه ی این روز زیبا که صدها سال قدمت داره بیشتر آشنا بشید.

افسانه ی ولنتاین قدیس

تاریخچه ی روز ولنتاین در هاله ای از ابهام است. ما می دانیم که سال های سال است که ماه فوریه ماه به ماه رومانس شناخته می شود و ریشه در تاریخ مسیحیت و همچنین روم باستان دارد. ولی سوال اصلی این است که آقای ولنتاین کیست و چگونه به سنبل روز عشاق تبدیل شد؟

افسانه ای وجود دارد که حاکی از آن است که ولنتاین در قرن سوم در رم یک کشیش بود.

وقتی که امپراتور تشخیص داد که مردان مجرد گزینه ی بهتری از مردان متاهل برای سربازی هستند، ازدواج را برای مردان جوان ممنوع کرد.  کشیش ولنتاین که این دستور را ناعادلانه می دانست به صورت پنهانی زنان و مردان جوان را به ازدواج هم در می آورد. وقتی امپراتور به این ماجرا پی برد دستور داد ولنتاین را اعدام کنند.

افسانه ی دوم از این قرار است که  ولنتاین به مسیحیان کمک می کرد تا از زندان های وحشتناک رومی که در آن زندانیان را شکنجه می کردند، فرار کنند. به همین دلیل ولنتاین دستگیر  و زندانی می شود و به اعدام محکوم می شود. دختر یکی از زندان بانان  که این داستان را می شنود به ملاقات ولنتاین می رفت. ولنتاین عاشق این دختر شد و قبل از مرگش نامه ای به این دختر نوشت که زیر آن نوشته شده بود “از طرف ولنتاین تو” . این اصطلاحی است که هنوز از آن استفاده می شود.

البته که داستان های زیادی در خصوص ولنتاین وجود دارد ولی یک چیز در همه ی آنها مشترک است و آن اینکه او یک قهرمان بود و شخصیت رومانتیکی داشت.

روز لوپرکالیا

همزمان افرادی نیز هستند که معتقدند روز ولنتاین سالگرد اعدام کشیش ولنتاین نیست و این داستانی است که مسیحیان برای مبارزه با سنت جشن گرفتن روز “لوپرکالیا” است که رومی ها به آن اعتقاد داشتند. در ۱۵ فوریه رومی ها “فونوس” خدای کشاورزی و “رموس و رومولوس “خدایان به وجود آورنده ی روم را گرامی می داشتند.

در این روز کشیشان رومی در غاری جمع می شدند که اعتقاد داشتند که  در آن روموس و رومولوس توسط  یک زن گرگ نما بزرگ شده بودند. در این روز کشیشان برای زیاد شدن باروری یک بز قربانی می کردند   و امعا و احشا را به خیابان ها می بردند . امعا و احشا را به زنان و  زمین های کشاورزی می زدند تا باروری و حاصل خیزی زیاد شود. زنان از این کار استقبال می کردند. فردای آن روز طی یک مراسمی تمام زنان مجرد اسمشان را در یک کوزه ی بزرگ در وسط شهر می انداختند  و  سپس مردان مجرد نامی را از کوزه بیرون می کشیدند و به این ترتیب به مدت یک سال با زنی دوست می شدند. اغلب این کار منجر به ازدواج می شد.

 بعد از اشاعه ی مسیحیت مراسم لوپرکالیا ممنوع اعلام شد. در قرون وسطا در فرانسه و انگلستان اعتقاد عموم بر این بود که ۱۴ فوریه روز جفت گیری پرندگان است و به همین دلیل این روز به روز عشاق تبدیل شد.

هدیه ولنتاین
لوپرکالیا

آیا می دانید…

  • قدیمی ترین تبریک  توسط چالز، دوک اورلئان در تاریخ ۱۴۱۵ نوشته شده است. چالز  که بعد از جنگ اگینکورت در برج لندن در اسارت به سر می برد شعری خطاب به همسرش نوشت و در آن روز ولنتاین را به او تبریک گفت. این نامه در کتابخانه بریتیش لندن نگه داری می شود.
  • امریکایی ها احتمالا از اوایل ۱۷۰۰ شروع به تبادل هدیه ولنتاین کردند. امروزه  سالانه حدود ۱ میلیارد هدیه ولنتاین  در دنیا رد و بدل می شود.
  • ۸۵% از این تعداد هدیه ولنتاین توسط خانم خانم ها خریداری می شود.
برچسب گذاری توسط ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *