نکاتی درباره آداب خرید هدیه

هدیه

 

آیا لزوماً همیشه باید به میزبان مهمانی هدیه بدهیم؟  اگر میزبان تأکید کرده باشد که هدیه نیاوریم چطور؟

همواره وقتی به خانه ی کسی می رویم باید برای میزبان هدیه ببریم. ممکن است میزبان گفته باشد “چیزی به عنوان هدیه نیاورید” ولی وقتی دست پر به خانه اش بروید قطعاً نه تنها کادو را به شما پس نمی دهد، بلکه خیلی هم از بابت هدیه ی شما خوشحال خواهد شد.  هدیه ای که به میزبان می دهید می تواند هدیه ای کوچک و صرفاً جهت یادگاری باشد، مثل یک شمع، یک تابلو و یا حتی غذای خانگی.

آداب هدیه دادن در محل کار به چه صورت است؟

یکی از رسوم زیبا در محل کار، آوردن غذای خانگی به دفتر کار است، چیزی که همه ی همکاران بتوانند از آن لذت ببرند. در محل کار می توان مراسم های جالب و مبتکرانه ای نیز برگزار کرد، مثلاً برگزاری مراسم قرعه کشی برای اینکه هر فرد برای یکی از همکارانش هدیه بخرد. این طور مراسم ها می تواند برای روزهای پایان سال مراسم به جایی باشد. اگر می خواهید به عده ی محدودی از همکاران خود هدیه بدهید، توجه کنید که کسی از این موضوع با خبر نشود و احساسات کسی جریحه دار نشود. اگر از کسی هدیه دریافت کردید یادتان باشد که حتماً کارت تشکر برایش ارسال کنید.

چند وقت بعد از دریافت هدیه باید به صورت کتبی تشکر کنیم؟

یادداشت تشکر باید ظرف یک هفته بعد از دریافت هدیه ارسال شود. با این وجود، اگر فراموش کردید، دیر تشکر کردن بهتر از هرگز تشکر نکردن است. اگر نمی توانید بین یادداشت دستی و ایمیل یکی را انتخاب کنید، پیشنهاد می کنیم به رسمیت روابط خود با فرد توجه کنید. مثلاً اگر کسی غذای خانگی به محل کار آورد، می توانید در ایمیل از او تشکر کنید. در حالی که اگر کسی به شما یک هدیه ی شخصی داد یادداشت دستی توصیه می شود.

اگر برای کسی هدیه خریدیم و او در ازا چیزی خریداری نکرده بود چه کار کنیم؟

در چنین شرایطی باید چیزی راجع به اینکه کادویی تهیه نکرده اید نگویید. در عوض تمرکز خود را بر روی تشکر بابت هدیه ای که فرد برای شما خریده است معطوف کنید. همیشه می توانید در تاریخی دیرتر از تاریخ مقرر برای افراد هدیه ارسال کنید.

اگر کسی هدیه ای قیمتی به ما بدهد،  آیا ما موظف هستیم که  آن هدیه را جبران کنیم؟

مهم ترین نکته راجع به هدیه فکری است که در پس آن است. یک عکس قاب شده که به زیبایی بسته بندی شده است و یا حتی یک اثر هنری دست ساز (که خودتان ساخته اید) می توانند گزینه ی خیلی خوبی باشد در عین حال هزینه  ی زیادی هم نمی برند. با وجود این فکر زیادی در پس آن است. یک هدیه ی خوب لزوماً هدیه ای است که در فرد احساسات زیبایی را متبلور کند.

اگر کسی در روز تولدش کنار شما باشد (کسی که به صورت معمول به او هدیه نمی دهید) آیا باید برایش هدیه بخرید؟

پیشنهاد ما این است که برایش هدیه بخرید چون در هر حال هدیه دادن باعث خوشحالی افراد می شود. چرا که نه؟

آیا دادن پول نقد به عنوان هدیه کار درستی است؟ کادوی دست ساز چطور؟

به جای پول نقد کارت هدیه کادو بدهید. کادوی دست ساز هم می تواند یکی از بهترین کادوهایی باشد که فرد هدیه گیرنده در زندگی دریافت کرده است چون معمولاً چنین کادوهایی هم فکر شده هستند هم شخصی و دارای ارزش معنوی.

آیا هدیه دادن مجدد کادویی که قبلاً به ما داده اند، کار اشتباهی است؟

اگر  فرد هدیه گیرنده متوجه شود که کادویش را قبلاً کسی برای شما خریده است، قطعاً ناراحت می شود به همین علت این کار توصیه نمی شود. اگر به دلایلی می خواهید این کار را انجام دهید (مثلاً دو عدد کادوی مشابه دریافت کرده اید، و می خواهید یکی را به کسی هدیه دهید که به آن وسیله احتیاج دارد) توجه کنید که بسته بندی مخدوش نشده باشد و یادداشتی مربوط به شما روی آن وجود ندارد.

رایج ترین اشتباه افراد در خصوص هدیه دادن چیست؟

هدیه دادن به روش اشتباه. همیشه دقت کنید که بسته بندی هدیه زیبا و مرتب است، یا هدیه را در پاکت زیبایی قرار دهید و حتی به سادگی یک روبان پاپیون شده دور هدیه بپیچید. باید یک کارت تبریک نیز ضمیمه ی هدیه کنید.

نکته ی آخر، اگر می خواهید لباس هدیه دهید و سایز فرد را نمی دانید بهتر از لباسی بخرید که سایز ندارد مثل  (شال یا لباس های فری سایز)

برچسب گذاری توسط , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *